Ból, zaczerwienienie, obrzęk gardła i powiększenie szyjnych węzłów chłonnych to charakterystyczne objawy wirusowego zapalenia górnych dróg oddechowych –znanego powszechnie jako przeziębienie. Ból gardła jest także objawem anginy oraz chorób zakaźnych, w tym takich jak: odra, ospa wietrzna, różyczka czy świnka. Częściej jednak towarzyszą zwykłym infekcjom. Aby skutecznie złagodzić dolegliwości, wystarczą tabletki na gardło.
Tabletki na ból gardła – substancje czynne
Aby załagodzić dolegliwości bólowe, najczęściej wybierane są tabletki do ssania na gardło lub aerozole, które działają miejscowo. Preparaty zawierają najczęściej substancje czynne takie jak: amylometakrezol, alkohol dichlorobenzylowy, chlorek cetylopirydyny, chlorchinaldolem czy heksylorezorcynol. Powszechnie dostępne leki na ból gardła takie jak na tej stronie w formie płyny mają w składzie szałwię lub cholorowodorek benzydaminy.
Lek na ból gardła – pomoc w łagodzeniu przykrych objawów
Ból gardła jest powszechnie występującym sygnałem alarmowym organizmu, który może wskazywać na naruszenie jego odporności. Obrzęk, chrypka czy trudności z przełykaniem występują zwykle w okresie jesienno-zimowym oraz zimowo-wiosennym. Są także charakterystyczne dla wybranych grup zawodowych (nauczyciele, konferansjerzy, radiowcy) oraz osób, które przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach. W takim przypadku zastosowanie znajdują tabletki nawilżające gardło. Nic w tym zatem dziwnego, że zarówno pastylki na gardło, jak i różnego rodzaju aerozole są najchętniej wybieranymi produktami w aptekach stacjonarnych i internetowych. Niemniej, istnieją także domowe sposoby które w wielu przypadkach mogą skutecznie zastąpić apteczny lek na gardło. Najczęściej stosowane są różnego rodzaju płukanki, które zawierają wodę z dodatkiem soli, a także napoje z miodem i/lub czosnkiem. Profilaktycznie warto także zwiększać wilgotność w pomieszczeniach, w których dłużej przebywamy, aby uniknąć przesuszenia błon śluzowych. Warto także zadbać o regularne nawadnianie organizmu.