Gastroskopia jest niezbędna, by postawić diagnozę i rozpocząć leczenie schorzeń przełyku, żołądka, dwunastnicy. Na czym polega? Kiedy należy się na nią zgłosić?
Gastroskopia – co to jest?
Gastroskopia, a dokładnie panendoskopia jest rodzajem badania prowadzonego w celu kontroli górnego odcinka przewodu pokarmowego i pobrania materiałów do dalszej analizy.
Podczas badania lekarz wprowadza przez jamę ustną lub nos endometr, który zakończony jest kamerą. Na ekranie można wtedy zobaczyć wygląd narządów jak przełyk, żołądek i dwunastnica. Lekarz może też pobrać wycinki, usunąć ciało obce z przewodu pokarmowego i wykonać test ureazowy w kierunku infekcji Helicobacter pylori.
Kiedy zgłosić się na gastroskopię?
Wskazania do wykonania gastroskopii:
– długo utrzymujące się objawy jak zgaga, bóle brzucha, niestrawność
– podejrzenie choroby wrzodowej
– trudności w przełykaniu
– krwawienia z przewodu pokarmowego
– diagnostyka infekcji bakteryjnych, grzybiczych
– podejrzenie uszkodzenia błony śluzowej układu pokarmowego
– połknięcie ciała obcego
Osoby wykonujące gastroskopię w Białymstoku mają możliwość skorzystania z badania w narkozie. Do znieczulenia dożylnego ogólnego konieczne jest wykonanie wcześniejszych badań (analiza krwi, EKG zależnie od pacjenta).
Gdzie można wykonać gastroskopię?
Gastroskopia jest dostępna na NFZ oraz w prywatnych gabinetach i klinikach medycznych.
Pacjentom chcącym wykonać badanie jak gastroskopia Białystok również daje możliwość skorzystania z prywatnych placówek, gdzie czas oczekiwania jest krótszy niż na NFZ. Cena wynosi najczęściej 200-250 złotych.
Gastroskopia w Białystoku – więcej informacji tutaj.